Potraktuj swoją przyszłość zawodową, jako super projekt. Realizacja celów w praktyce jest o wiele łatwiejsza, jeśli dobrze je przemyślisz. Błędy w planowaniu nowych celów zawodowych, mogą mieć poważne skutki, o których często nie myślisz. Twoja głowa pełna wizji i marzeń traktuje potencjalne błędy w planowaniu celów, jako mało prawdopodobne. Zwłaszcza wtedy kiedy pozorna i szybka analiza możliwości i ryzyk podsuwa Ci ich pozytywną ocenę.
Lista błędów, jakie możesz popełnić w procesie projektowania swojej kariery, może być naprawdę bardzo długa. Ja chciałabym Ci zwrócić Twoją uwagę na kilka wręcz podstawowych. Te błędy w planowaniu nowych celów, które znajdziesz poniżej, nabierają szczególnego znaczenia obecnie. Właśnie teraz, kiedy zmienność i niepewność wielu uwarunkowań na rynku pracy staje się dla wielu problemem.
W tym wpisie masz szanse przejść przez analizę kolejnych błędów w planowaniu celów zawodowych:
Błąd 1. Unikasz zarządzania rozwojem Twojej kariery zawodowej !
Błąd 2. Brak Ci świadomości aktualnego stanu Twojego osobistego potencjału !
Błąd 3. Planowanie traktujesz, jako zbędny element rozwoju !
Błąd 4. Zbyt wiele planowanych działań w przyszłości uzyskuje status priorytetu !
Błąd 5. Nie lubisz wyznaczania celów i ich podsumowań !
Podsumowanie

Błąd 1. Unikasz zarządzania rozwojem Twojej kariery zawodowej !
Wielu z nas marzy o karierze zawodowej, lecz niestety niewielu z nas rozumiem, jak ją osiągnąć. Często mylimy dobrze zaprojektowaną karierę zawodową ze zbiegiem różnych przypadkowych zdarzeń w określonym czasie. Uważamy, że stratą czasu jest pogłębiona analiza naszych zawodowych celów. To niestety podstawowy błąd w życiu wielu osób. Kariera wymaga dojrzałego i elastycznego planu. Warto, aby zrozumieć i nauczyć się, że nasze marzenia powinny być zamieniane w dobrze skonstruowany plan.
Potrzebny jest nam do tego przede wszystkim czas i motywacja. Nigdy nie powinniśmy odkładać tego na tzw. potem. Nigdy nie powinniśmy tego zaniedbywać. Zwłaszcza wtedy kiedy mamy dobrą passę w karierze. Pierwsze kroki mają duże znaczenie. Znasz efekt domina ? Pierwszy popchnięty klocek domina decyduje o tym, co stanie się dalej. A dalej będą już tylko tego konsekwencje. Nie zawsze złe, ale ważne, aby być tego świadomym.
Twoje zadanie polega na tym, aby myślenie o Twoje karierze było od razu świadome. Nie kieruj się jedynie możliwym do uzyskania wynagrodzeniem, ani nawet brandem firmy. Nie chodź po cudzych śladach i nie pozostawiaj decyzji przypadkowi. Ty wybieraj, zanim Ciebie wybiorą.

Błąd 2. Brak Ci świadomości aktualnego stanu Twojego osobistego potencjału !
Jeśli nie znasz swojego potencjału, możesz być pewien, że popełnisz liczne błędy w planowaniu nowych celów. Projekt życia, jakim jest droga zawodowa, powinna być ściśle związana z tym, kim jesteś.
Mapa celów, do jakich chcesz podążać w swojej karierze, musi być oparta na Twoich mocnych stronach. Musi również zawsze uwzględniać te elementy, które w swoim potencjale zawodowym i społecznym będziesz musieć uzupełniać. Zatem na liście priorytetów musisz umieścić jeszcze jeden cel. Musisz lepiej poznać siebie. Omijaj skutecznie pułapki mentalne. One podpowiedzą Ci zapewne, że to nie jest istotne.
Ja namawiam Cię, abyś zmienił na ten temat zdanie. Nawet najlepszy dyplom nie podpowie Ci celnie, jakie atuty drzemią w Twoim potencjale osobistym. I tu pojawiają się nowe zadania dla Ciebie. Zdiagnozuj elementy swojego potencjału. Dowiedz się, jak skonstruowana jest Twoja motywacja. Co to dla Ciebie oznacza ? Jaki rodzaj dążeń i aspiracji zawodowych na trwałe definiuje fundamenty Twojego rozwoju zawodowego ?
Ustal, w jakich rolach społecznych czujesz się najlepiej ? Nie zapomnij sprawdzić, jak zawodowo warunkuje Cię Twoja osobowość ? Co najmniej tyle informacji, jakie zbierzesz o sobie, jest konieczne, aby nie popełnić wielu błędów.

Błąd 3. Planowanie traktujesz, jako zbędny element rozwoju !
Czas na planowanie celów zawodowych to szczególny element życia każdego, kto poważnie myśli o swojej przyszłości. Uznawanie tego czasu za stracony jest poważnym błędem. To właśnie głównie z tego powodu pod znakiem zapytania stawiam Twoich planów. Jeśli chcesz, aby proces realizacji celów przyniósł Ci w przyszłości satysfakcję, poświęć na to sporo czasu. Nie trać czasu na planowanie tylko wtedy kiedy Twoje cele nadal są tylko mglistą wizją. W innym przypadku zamień swoje postanowienia w realny i efektywny plan.
Zaplanuj specjalny dzień, a może dwa w roku, w którym stworzysz dobrze przemyślany projekt zawodowego rozwoju. Nie łącz tego z planowaniem noworocznych postanowień, o czym piszę poniżej. Jeśli zajmiesz się tym we właściwym czasie, bez pośpiechu możesz się zdziwić, jakie to ciekawe. Przypadkowość, epizodyczność, przymus, presja to wrogowie dobrego podejmowania decyzji. Dlatego warto zastąpić je dojrzałym planowaniem. Twoje zadania w tym procesie od razu staną Ci się bardziej przyjazne.
Czas poświęcony na to będzie inwestycją, a nie kosztem. Twoje noworoczne postanowienia potraktujesz zupełnie inaczej. W realizowaniu celów nie będziesz miał sobie równych.

Błąd 4. Zbyt wiele planowanych działań w przyszłości uzyskuje status priorytetu !
Czy zdarzyło Ci się pragnąć realizacji zbyt wielu celów jednocześnie? Zapewne tak. Zdarza się to bardzo często. Zarządzanie celami zawodowymi wymaga precyzji priorytetów. Skąd pochodzi ta precyzja. Chociażby z dobrej znajomości rynku pracy, a szczególnie tego, jakie oferty pracy proponują kandydatom firmy. Dobrze skonstruowana ścieżka zawodowej kariery jest jak spójna historia. Jej bohater podąża świadomie od celu do celu, wyznaczając sobie kolejne chronologiczne priorytety zmiany.
Twoja motywacja może być inna. Może chciałbyś od razu spełnić najwyższe priorytety w życiu zawodowym. Łatwo się wtedy przekonać, jak smakują błędy w planowaniu nowych celów. Moja rekomendacja jest taka. Podziel swoje najbliższe życie zawodowe na etapy. Każdy z nich określ, jako elastyczny, bo nie tylko Ty masz na nie wpływ.
Postaraj się w każdym z nich ustalić to, na czym Ci najbardziej zależy. Realizując kolejne, staraj się działać tak, aby to, co zaplanowałeś, było możliwe. Wymaga to od Ciebie zaprojektowania działań, które Cię tam doprowadzą. Będziesz miał jasno określony port, do którego płyniesz. Nie będzie nim jakaś konkretna firma, tylko priorytet rozwojowy na danym etapie.

Błąd 5. Nie lubisz wyznaczania celów i ich podsumowań !
Planowanie nie należy do łatwych i lubianych czynności w naszym życiu. Łatwo jest popełnić wiele błędów w tym procesie. Błędy w planowaniu, są często wynikiem zbyt małej ilości czasu, jakie na to przeznaczamy. Zazwyczaj Nowy Rok jest czasem, kiedy przystępujemy do planowania nowych celów. Próbujemy podsumowywać kolejny etap życia. Ważną jego częścią jest praca. Jednak nie jest to dobry czas na planowanie. Ulegamy euforii i schematom, ale opieramy je jedynie na emocjach.
Zasadą efektywnego planowania celów zawodowych jest brak emocji. Tym samym przełom roku nigdy nie jest dobrym czasem na decyzje, ani też na podsumowania. Wyznaczanie celów zawodowych proponuję, przenieś na zupełnie inny czas.
Jaki ? Taki, który nie wiąże się ani z tradycją, ani z silnymi emocjami niezadowolenia z pracy. Poszłabym nawet o krok dalej. Polecam wyznaczanie sobie potencjalnych celów zawodowych, wtedy kiedy jesteś ze swojej pracy bardzo zadowolony. Zaskoczony ? Pomyśl !
Kiedy jesteś zniechęcony i zdemotywowany, widzisz tylko ciemne strony teraźniejszości i przyszłości. Spadek motywacji, obniżenie samooceny i wiary w powodzenie Twoich celów się obniża. Kiedy jesteś w dobrej kondycji emocjonalnej, a ocena Twoich osiągnięć jest wysoka, widzisz sprawy inaczej. Masz wysokie poczucie swojej wartości i sprawstwa. Czujesz, że inni pracodawcy Cię docenią. Twoja pozycja będzie silna.
Zarówno podsumowanie, jak i plan na przyszłość wypada imponująco. Twoje zadanie tym samym polega na tym, aby planować zmiany zawodowe na tzw. szczytach. Szczytach szans i możliwości.

Podsumowanie:
Planując karierę, jako proces, eliminujesz zbędne błędy
Czas na planowanie powinien przypominać przystanki na mapie podróży. Każdy z nich powinien być czymś bardzo naturalnym. Wyobraź to sobie ! Wybierasz się w długą podróż. To oczywiste, że zrobisz sobie co najmniej jej ogólne założenia.
A kiedy już w nią wyruszysz, w naturalny sposób będziesz musiał się czasem zatrzymać. Sprawdzić np. stan paliwa i zatankować, zrobić nawet drobne zakupy, sprawdzić mapę, ustawić nawigację. Z pewnością oszacować czas dalszej podróży. Uświadomić sobie poziom zmęczenia. Zaplanować wypoczynek, posiłki. Podsumować swoje dotychczasowe decyzje związane z tą podróżą, wynikające ze wstępnych założeń. I ruszyć dalej realizować swoje cele. Wyznaczanie celów nie wydaje Ci się wtedy stratą czasu.
W realizowaniu celów podróży nie szczędzisz czasu na przemyślenia i decyzje. Postąp tak w planowaniu swojej kariery. Dokładnie tak, jak w podróży, z której chcesz wrócić tak zadowolony, aby wyruszyć w kolejną. Bardziej odważną i bardziej odległą. Bardziej wymagającą i bardziej ryzykowną.
Dobry, skuteczny plan działania w drodze do osiągnięcia celów, to klucz do ich realizacji ! Zajmując się od wielu lat planowaniem celów zawodowych, dobrze znam mielizny, na które napotykają moi klienci.
Dzień, w którym zrozumiesz, że planowanie jest ważne, będzie momentem przełomowym. Znajdziesz się wtedy na ścieżce świadomego wyznaczania celów. Twoje działania będą o wiele bardziej świadome. Wykorzystanie Twoich zasobów będzie coraz bardziej celowe. Potencjalne ryzyka przestaną Cię hamować. Praca nad celami i zadaniami przynosić Ci będzie coraz więcej satysfakcji. Wizja rezultatów Twojego działania będzie silnie Cię motywować. Do takiego stanu nie dochodzi się od razu. Jednak po każdym etapie doświadczenia będziesz czuł się zwycięzcą.

DARMOWY E-BOOK
Zanim zabierzesz się do pracy nad planowaniem swojej kariery, przekazuję Ci kluczowe argumenty w moim darmowym e -booku NOWY PLAN LOTU.
Znajdziesz tam wiele powodów, dla których warto zmienić podejście do planowania Twojej kariery.
A jeśli szukasz profesjonalnego diagnosty i d potencjału i doradcy kariery, możesz już teraz umówić się na wstępną rozmowę, rezerwując w moim kalendarzu 15-minutową, darmową konsultację

autor
Przeszłość już zostawiła swoje ślady, warto o nich nie zapomnieć i zabrać je ze sobą w dalszą drogę, jak skarb, bez którego nie mielibyśmy szansy tworzyć i doskonalić przyszłości. Nigdy nie możemy uznać ani siebie, ani niczego co robimy za ukończone!