Diagnoza potencjału zawodowego w praktyce rynku pracy

Gdybym mogła zadać Ci pytanie, na jakiej podstawie oceniasz swój potencjał zawodowy? Jaka byłaby Twoja odpowiedź ? Skąd czerpiesz pewność, jakie są Twoje predyspozycje zawodowe i tzw. mocne strony? Co wiesz o swojej osobowości i jej głównych preferencjach. Jakie cechy Twojego potencjału dają Ci przewagę na rynku pracy? Na jakiej podstawie podejmujesz decyzje o zmianach zawodowych?

Najczęściej nie znamy odpowiedzi na te pytania. Wynika to nie tylko z mojej praktyki zawodowej. W procesach zarządzania zasobami ludzkimi rozpoznaje się wiele luk rozwojowych. Są efektem błędnych decyzji rozwojowych. Sami tworzymy sobie ograniczenia, nie znając siebie.

Nie mając świadomości, kim jesteś, inwestujesz w niewłaściwe obszary rozwoju. Szukasz rozwiązań tam, gdzie ich nie ma. Wynik takiego działania jest widoczny na rynku pracy. Osoby wchodzące lub aktywne na rynku pracy często nie są świadome swoich kompetencji.

Tkwisz często w stereotypach, że testy, badania potencjału, to nic godnego uwagi. Wątpisz, że praca ze specjalistą w zakresie doradztwa zawodowego ma sens.

W tym artykule spróbuję przybliżyć Ci jak temu zapobiec. Zapraszam Cię do lektury, a przed Tobą główne obszary rozważań nad znaczeniem diagnozy potencjału w praktyce:

 

możesz również pobrać mój darmowy darmowy ebook „Nowy Plan Lotu”

 

A jeśli szukasz profesjonalnego diagnosty potencjału możesz już teraz umówić się na wstępną rozmowę, rezerwując w moim kalendarzu 15-minutową, darmową konsultację tutaj: https://annagierasimowicz.pl/konsultacje-rezerwacja/

indywidualny potencjał społeczno-zawodowy

Badania potencjału, jako ciekawy proces rozpoznania kompetencji oraz stylów zachowań.

Aby dokonać oceny potencjału zawodowego, warto sięgnąć po wsparcie specjalisty. Doradztwo zawodowe bardzo szybko się rozwija. Znajdziesz zapewne ciekawe rozwiązanie dla siebie. Narzędzia, którymi dysponuje doradca kariery, uporządkują Twoją wiedzę o sobie. Przekonasz się, jak łatwe stanie się planowanie celów zawodowych.

Osoba, która decyduje się na takie badanie, przechodzi przez szereg różnych testów. Wybór narzędzi jest bardzo ważny. Testy kompetencyjne rozpoznają nasz potencjał z wielu stron. Kwestionariusze osobowości, badania stylu komunikacji, myślenia i działania to tylko niektóre z nich.  Rozpoznajemy Twoje DNA motywacyjne i mapę kotwic aspiracji.

Ocena preferencji zawodowych jest bardzo cennym wsparciem w podejmowaniu decyzji. Różnych decyzji. W tym również decyzji zawodowych. Kiedy masz dostęp do właściwych informacji o sobie, ten proces jest prosty. Testy kompetencyjne dostarczą Ci ważnych wskazówek. Chronią Cię przed błędami w planowaniu celów zawodowych.

 

 

potencjał zawodowy

Diagnoza potencjału w planowaniu i rozwoju kariery.

Decyzje o zmianach w karierze zawodowej nigdy nie nie należały do łatwych. Jednak teraz, kiedy mamy coraz bardziej złożony rynek pracy, staje się to jeszcze trudniejsze. Świat VUCA, charakteryzujący się wysokim poziomem złożoności i niepewności stawia nowe wymagania rozwojowe.

Możesz, jak wiesz, popełnić wiele błędów w planowaniu celów zawodowych. Do najbardziej charakterystycznych obecnie należą:

 • Brak uwzględnienia w planowaniu kariery generalnych zmian na rynku pracy.
 • Brak znajomości trendów rozwoju biznesu,
 • Niski poziom świadomości zmian w obszarach gospodarki i nowych technologii.
 • Nieaktualna mapa najbardziej cenionych kompetencji na rynku pracy.
 • Lekceważenie znaczenia kompetencji przyszłości.
 •  Tkwienie w status quo zawodowym.
 • Opór przed głębszą zmianą zawodową.
 • Pozorne inwestycje w rozwój kluczowych kompetencji.
 • Niski poziom świadomości swoich mocnych i słabych stron.

O znaczeniu świadomości własnego potencjału społecznego i zawodowego w czasach VUCA, może przeczytać więcej na moim blogu.

 

zarządzanie zasobami ludzkimi

 

Błędy w planowaniu celów zawodowych, wynikają z braku samoświadomości.

Czy możesz to zmienić? Oczywiście.

Wyobraź sobie być może jeszcze bardziej złożoną sytuację na rynku pracy. W Twojej branży mnóstwo kandydatów ubiega się o te same stanowiska. Ich dokumenty aplikacyjne są stosunkowo podobne. Poziom ich dopasowania do oferty pracy niewiele się różni od siebie. I nagle pojawiasz się Ty. Twój poziom kompetencji zawodowych i styl prezentacji potencjału zaskakuje rekruterów. To właśnie Ty otrzymujesz tę ofertę pracy.

Jak to osiągnąć w praktyce ?

Zacznij od początku. Śledź systematycznie rynek pracy. Eliminuj na bieżąco większość wcześniej wymienionych deficytów i błędów. Zbadaj swój osobisty potencjał. Poddaj się diagnozie różnych obszarów Twoich kompetencji. Kompetencji zawodowych i społecznych. Zyskaj zbiór najważniejszych informacji o sobie. Zrób to z profesjonalnym doradcą.

Decyzje o zmianach w karierze zawodowej nigdy nie będą już kłopotliwe i trudne. Ogranicz w ten sposób ryzyka błędów w planowaniu Twojej kariery. Będziesz sam pod wrażeniem stylu, w jakim to zrobisz.

 

ccoaching

Korzyści płynące z badania potencjału zawodowego.

Ocena potencjału zwiększa Twoje możliwości. Nie tylko na rynku pracy. Zbadanie Twoich indywidualnych: cech, zachowań, stylów działania, preferencji, przede wszystkim służy Tobie. Jako świadoma osoba poprzez testy kompetencyjne, uzyskujesz wgląd w siebie. Nie ma on nic wspólnego z oceną, jaką znasz potocznie. Kwestionariusze i testy kompetencyjne  generują czystą informację. Ta informacja zwiększa radykalnie trafność i efektywność Twoich decyzji. Ocena potencjału jest ja najlepsza diagnoza medyczna, która pozwala dobrać najlepsze leki i ścieżkę szybkiego zdrowienia.

Jako doradca kariery i diagnosta potencjału, korzyści mogę wyliczać bez końca. Ocena potencjału to nie tylko zbiór ważnych informacji o osobie, które przechodzi przez testy kompetencji. To świetna okazja do analizy najważniejszych obszarów rozwoju i pogłębionej refleksji.

Profesjonalnie zgromadzone wyniki badania potencjału pozwolą Ci:

 • Podnieść znacząco poziom samoświadomości.
 • Spojrzeć z innej strony na swoje możliwości zawodowe.
 • Ocenić efektywność dotychczasowych inwestycji w rozwój.
 • Zaplanować skuteczne działania rozwojowe.
 • Zweryfikować cele swojej kariery.
 • Dostrzec nowe rozwiązania w zarządzaniu Twoją przyszłością zawodową.
 • Wypracować inny styl komunikacji z rynkiem pracy.
 • Podnieść wartość swojego potencjału zawodowego.
 • Doskonalić wachlarz swoich zachowań.
 • Zrewidować zakres swoich aktualnych przekonań.
 • Ubiegać się o stanowiska, które wymagają specyficznych cech osobowości.
 • Skuteczniej negocjować warunki zatrudnienia i wynagrodzenia.I wiele innych, zależnie od Twoich indywidualnych potrzeb.

Osoby, które przechodzą przez ocenę potencjału, posługują się świadomie swoimi wynikami. Traktują je jak kompas. Zmieniają szereg swoich postaw i zachowań. Lepiej rozumieją to, co działo się dotychczas w ich życiu. W przyszłości chętniej sięgają po testy kompetencyjne. Rolą doradców zawodowych jest takie przeprowadzenie badania i oceny, aby rozpoznać szeroki zakres zdolności. Testy kompetencyjne dobierają bardzo świadomie do potrzeb osoby badanej. Starannie analizują uzyskane wyniki i przygotowują profesjonalny raport diagnostyczny. Tak, aby był czytelny, zwłaszcza dla Ciebie.

Wszystkie wyniki doradca omawia wraz z Tobą.  Pomaga Ci również na ich podstawie, podjąć pierwsze decyzje w zmianie.

Bogaty zestaw narzędzi stosowany do diagnozy kompetencji pozwala na obiektywną  ocenę. Testy i narzędzia to profesjonalne rozwiązania. Ich celem jest najwyższy poziom oceny Twojego potencjału. Z wyników testów możesz korzystać przez wiele lat. Zwłaszcza z tych, które dotyczą trwałych cech i zachowań. Zawsze możesz zwiększać zakres diagnozy.

testy kompetencyjne

O skutecznej komunikacji kompetencji na rynku pracy dzięki diagnozie potencjału.

Wynik pracy nad aktualną mapą Twoich możliwości zwiększą poziom Twoich szans na rynku pracy. Rośnie poziom świadomego zarządzania karierą. Rozpoznajesz i wybierasz oferty, które są zgodne z Twoimi zdolnościami. Twoje cele zawodowe są czytelne. Diagnoza potencjału wzmocni poczucie Twojej wartości. Potrafisz dostrzegać propozycje zawodowe zgodne z Twoim preferencjami.

Teraz możesz skutecznie komunikować się z rynkiem pracy.

Odpowiadaj na oferty i prezentuj wiele nowo odkrytych zdolności, których do tej pory nie byłeś świadomy. Twoja efektywność poszukiwań ofert pracy szybko wzrośnie. Masz poczucie, że masz więcej do zaoferowania na rynku pracy. Komunikuj to w swoim CV. Podkreślaj to w każdej rozmowie rekrutacyjnej.

Zmień w ten sposób swój wizerunek zawodowy. Wzmacniaj markę osobistą. Buduj swój profil zawodowy. Dokonaj wyraźnych zmian w stylu zarządzania swoją karierą.

Od tej chwili będziesz myślał o sobie zupełnie inaczej niż do tej pory. Testy uświadomią Ci, że nawet zalety mogą być wadami, jeśli są niedopasowane do miejsca pracy. Okaże się, że Twoje wcześniejsze „wady” nie są wadami, jeśli znajdą się we właściwym zespole. Pewność w podejmowaniu decyzji zawodowych zastąpi miejsce wielu wątpliwości.

Pracując nad diagnozą potencjału, od lat obserwuję wzrost znaczenia samoświadomości. Nie można jej jednak uzyskać jedynie poprzez doświadczenie. Byłaby to zbyt długa droga do celu. Nie musisz popełnić wszystkich możliwych błędów w zakresie swojej ścieżki rozwoju. Możesz ją znacząco skrócić i przyśpieszyć dzięki wynikom profesjonalnych testów.

Pojawi się w ten sposób wiele nowych pojęć i określeń na Twoje mapie potencjału. Wykorzystaj je w zakresie komunikacji z pracodawcą. Osoby, które znają moc diagnozy i  wartość wyników kluczowych testów już nigdy nie wracają do starej wersji siebie.

doradca kariery

A jeśli szukasz profesjonalnego diagnosty potencjału możesz już teraz umówić się na wstępną rozmowę, rezerwując w moim kalendarzu 15-minutową, darmową konsultację

darmowy ebook nowy plan lotu

 

POBIERZ DARMOWY E-BOOK

 Zanim zabierzesz się do pracy nad planowaniem swojej kariery, przekazuję Ci kluczowe argumenty w moim darmowym e -booku NOWY PLAN LOTU. 

Znajdziesz tam wiele powodów, dla których warto zmienić podejście do planowania  Twojej kariery, również w oparciu o diagnozę potencjału.

autor

Przeszłość już zostawiła swoje ślady, warto o nich nie zapomnieć i zabrać je ze sobą w dalszą drogę, jak skarb, bez którego nie mielibyśmy szansy tworzyć i doskonalić przyszłości. Nigdy nie możemy uznać ani siebie, ani niczego co robimy za ukończone!